Svátek má: René

Politika

Velikost textu:

Je spojenectví s USA bezpečné nebo nebezpečné?

Je spojenectví s USA bezpečné nebo nebezpečné?

Výročí zahájení druhé světové války se tentokrát připomínalo v Čínské lidové republice jako devadesáté. V Evropě se tomu divíme, protože ve své nadutosti jsme zapomněli, že ta Druhá světová začala útokem japonské armády do Mandžuska.

Ilustrační foto
20. září 2021 - 07:20

Toto území o rozloze skoro 2 mil. čtverečních kilometrů okupovala japonská armáda a začátkem září 1931 zahájili Číňané,  s trochu tajnou podporou, postupně se ale zvětšující, Spojených států, svou rezistenci, ve které se spojily jednotky vedené nacionalisty a komunisty,  píše Zdenšk Zbořil v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

V minulosti se v ČLR tyto dny „zahájení ozbrojeného odporu“ někdy víc, někdy méně připomínaly. Tentokrát čínská CGTV odvysílala téměř velkolepé obrazy oslav, které svou nedivadelní scénografií připomínaly  zahájení a ukončení letních OH 2008 v Pekingu.

Byla to vellká podívaná využívající nejrůznější multimediální efekty a pracující s tradičními i nově interpretovanými symboly, kterým čínsky mluvící lidé na celém světě dobře rozumějí. Scénář oslav pracoval s numerickým symbolem „90“ a jeho prezentace byla obrazem úspěchů čínské vědy. umění a národohospodářských zázraků v posledních letech. Součástí prezentace byla i informace a její oslava o návratu tří čínských kosmonautů, kteří v den výročí vrátili ze svého 90-ti denního pobytu na první čínské vesmírné stanici.

Možná by si svět této události nevšímal, kdyby její kontext netvořilo překreslování mapy „Indického Pacifiku“  vojensko-politickými stratégy vlády Spojených států, vytvoření „anglosaského bloku“ (Spojených států, Velké Británie a Austrálie), jak jej opakovaně prezentoval prezident Joe Biden a jehož první obětí se stává vojenská spolupráce s Francii v rámci NATO. A  také už odstartované diplomatické napětí mezi Francií  a členskými státy nového  Tichomořského paktu.


To vše se odehrává v předvečer prezidentských voleb ve  Francii a jistě se této události věnuje pozornost ve Spolkové republice Německo a Ruské federaci. Čínské tradičně do ornamentální symboliky zašifrované sdělení jako kdyby upozorňovalo na to, že v ČLR si jsou dobře vědomi kdo může být cílem útoku nových ponorek na nukleární pohon, jaké a komu vyhrožuje tato nová konfigurace zbraňových systémů a adaptace vojenské doktríny Spojených států.

I evropské politiky asi bude víc zajímat, zda není pravda, že přátelství s vládou Spojených států není nebezpečné, nebo,  jak ukázal Afghánistán,  pro spojence v lokálních válkách dokonce likvidační. Možná dokonce i v Senátu Parlamentu ČR by měli někteří senátoři začít přemýšlet, zda některá jejich rozhodnutí jsou správná a zda by neměli doporučit vládě něco jiného než navrhovali v nedávné minulosti.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Nejčtenější