Svátek má: Matouš

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Z vítězů se přepisováním dějin stávají původci války

Zbořil: Z vítězů se přepisováním dějin stávají původci války

<< VIDEO >> V našem historickém okénku bychom si mohli připomenout konání Postupimské  konference v roce 1945, jejíž výsledky se dodnes různě  interpretují.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
21. července 2021 - 03:20

Co nám k tomu řeknete pane Zbořile?

„Postupimská konference je skutečně zvláštní událost, která nejenom došla k různým závěrům, ale která  obsahuje různou symboliku. Jednak se konala v krásném areálu Sanssouci nedaleko tehdy vybombardovaného královského paláce pruského císařství, ale hlavně se tam sešli jednoznační vítězové  2.světové války, i když ten jeden z nich,  myslím tím Francii, tam byl přizván trošku neoprávněně. Ale řekněme, že taková byla dohoda vítězů. Ujednání konference  obsahovalo řadu ustanovení, od denacifikace Německa, obnovení činnosti Společnosti národů ve formě Organizace spojených národů a další. Důležité bylo rozhodnutí o vytvoření mechanismu, aby se zabránilo opakování vzniku podobného režimu jako byl německý nacionálně socialistický vůdcovský systém. Důležitým bodem bylo ustavení Mezinárodního vojenského tribunálu, jehož činnost byla zahájena v  srpnu 1945 v Norimberku a trvala do ledna 1946. Pokračovalo pak dalšími soudy, to znamená, že se  jednalo nejen o potrestání válečných zločinů a nejenom těch několika desítek lidí, kteří byli považováni za původce zla, ale šlo také o odstranění potenciálního nebezpečí, o opakování se takové tehdy hrůzné události jako byla druhá světová válka,“ říká v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Studená válka...

„Že se za několik dní a měsíců  státy, které se dohodly rozešly a pak po krátké době vedly proti sobě takzvanou studenou válku, to je historická událost, která se nedá ze světových dějin vymazat. Přesto všechno jak se velmoci dál proti sobě výhrůžně stavěly, tak přece jenom se určité zásady dodržovaly. To byla třeba denacifikace Německa, zabránění růstu vojenské a politické moci nástupnických států Velkoněmecké říše

To, že se později a dodnes pracuje s ideologickou reinterpretaci dějin 2.světové války, a také Postupimské konference, vidíme nejenom na tom, že nejen jeden z vítězů 2.světové války, Josif Vissarionovič Stalin je považován za padoucha a největšího diktátora všech dob, ne-li většího než byl Adolf Hitler.

Ale také Postupim, kde se už neúčastnil reprezentant Velké Británie jako vítězné velmoci, kterým byl Winston Churchill, ale jeho nástupce premiér Clement Attlee měla uloženy prvky budoucího odcizení. Winston Churchill postupně a až do dnešních dnů začal být kritizován jako ten, který se spojil s diktátorem Stalinem a v současné interpretaci některých historiků to vypadá, že Winston Churchill byl stejně velkým viníkem druhé světové války jako Adolf Hitler. To, že britská politika přispěla k zrodu nacistického režimu a jeho výboje, jehož se stala poté obětí to je druhá věc, ale dnes je britský příspěvek k vítězství Spojenců takto a neprávem zlehčován,“ říká o vítězích 2.světové války Zdeněk Zbořil.

Duch Postupimi...

„A to nemluvím o tom, že nástupce amerického prezidenta Roosevelta Harry Truman už je představován jednak jako vítěz nad japonským militarismem, ale také jako neúnavný bojovník proti bolševismu a komunistickému přeformátování světa. Harry Truman jistě nese znaky charakteristické pro tuto politiku, ale byl také prezidentem Spojených států, které se staly mimořádně silnou vojenskou velmocí, začaly ovlivňovat poválečné události mnohem víc než v dobách všech  Trumanových předchůdců a přestože se mezinárodní vztahy zdánlivě zredukovaly na vztahy mezi Spojenými Státy a Sovětským Svazem,  a  dvě válkou oslabené velmoci - Francie a Británie - byly postaveny do autu, tak přesto se jistý duch Postupimi dochoval až do devadesátých let, až do okamžiku rozpadu Sovětského Svazu. Dokonce se mi zdá,  že se právě v té současné reinkarnaci světové politiky  něco z  ducha Postupimi zase objevuje. Dokonce i v těch multi-  americko-čínsko-ruských vztazích objevuje jakési echo Postupimi i v současnosti,“ končí optimisticky Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)