Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Vztahy mezi černými a bílými v USA na nejnižším bodě za poslední dobu

Vztahy mezi černými a bílými v USA na nejnižším bodě za poslední dobu

Vztahy mezi černošskými a bílými Američany klesly na nejnižší bod za poslední dvě desetiletí, naznačuje průzkum Gallupova ústavu, píše se v The Times.

Ilustrační foto
24. července 2021 - 07:31

Pouze 42 procent Američanů uvedlo, že vztahy jsou „velmi“ nebo „poněkud“ dobré, přičemž 57 procent věří, že jsou „poněkud“ nebo „velmi“ špatné - což je nejpesimističtější hodnocení od doby, kdy společnost zahájila svůj každoroční průzkum v roce 2001.

Průzkum byl proveden minulý měsíc, což se shodovalo s odsouzením Dereka Chauvina , bílého policisty, za vraždu George Floyda, což znamená, že diskuse o rasové spravedlnosti byla hlavní součástí zpravodajské agendy. To utopilo pozitivnější vývoj, jako je volba Kamaly Harrisové jako první americké viceprezidentky pro smíšené rasy a uvedení rozmanitého kabinetu prezidenta Bidena, včetně Lloyda Austina,

Podle publikace se průzkum minulý měsíc shodoval s odsouzením bílého policisty Dereka Chauvina na základě obvinění z vraždy George Floyda, kdy byla diskuse o rasové spravedlnosti na prvním místě zpravodajské agendy. Tato událost utopila více pozitivních okamžiků, jako je zvolení Kamaly Harrisové za první viceprezidentku pro smíšené rasy a vznik multikulturního povědomí v kabinetu prezidenta Bidena, včetně jmenování Lloyda Austina jako prvního afroamerického ministra obrany.

„Již druhý rok po sobě jsou pozitivní hodnocení vztahů mezi černými a bílými Američany u dospělé populace USA na nejnižší úrovni za více než dvě desetiletí měření,“ uvedli zástupci společnosti Gallup. Hodnocení za poslední dva roky kleslo o 10%, protože země čelila atentátu na George Floyda a následným celonárodním protestům a výzvám k rasové spravedlnosti.

Jak uvádí společnost, v roce 2001 70% dospělých Američanů pozitivně hodnotilo vztah mezi černochy a bělochy. „To se změnilo po několika významných vraždách neozbrojených černochů policií v různých částech Spojených států," říkají odborníci.Do roku 2016 průzkumy Gallupova ústavu uvedly, že více než polovina Američanů z obou etnických skupin hodnotí svůj vztah pozitivně, ale dnes má pozitivní názor 43% bílých a pouze 33% černochů. Současně 57% dospělých uvedlo, že řešení rasového napětí bude nakonec nalezeno, a 40% trvalo na tom, že problém bude vždy existovat. Odpověď na tuto otázku však odhalila vážné rozdíly mezi etnickými skupinami: 60% bílých Američanů a 40% černochů uvedlo, že řešení rasové nenávisti je možné.

Jak noviny připomínají, nejvyšší úroveň obecného optimismu ohledně budoucích vztahů mezi rasovými skupinami - 67% - byla zaznamenána v anketě v roce 2008, kdy se Barack Obama stal prvním černošským prezidentem Spojených států.

Konzervativní noviny The Washington Examiner mezitím varovaly, že debata o výuce kritické rasové teorie - přehodnocení historie USA, v níž jsou národní instituce a kultura považovány za neodmyslitelně rasistické - riskuje další zhoršení vztahů, konstatuje The Times.

Do vztahů mezi černými a bílými vstoupilo připomínáí historie, kdy černoši byli otroky a následně jsou všichni běloši rasisty, píše Paul Craig Roberts ve svém komentáři.

Otroctví je americkým školním dětem prezentováno jako něco, co běloši udělali s černochem. Proto jsou bílí lidé rasisté a musí nějakým způsobem platit za otroctví černochů, které skončilo v USA před 156 lety.

Existuje tolik nevyžádaných otázek.   Například, jak se černoši přivezení do Severní Ameriky stali otroky?   Kdo je zotročil?  Odpověď, která je výbušná je, že černoši byli zotročeni jinými černochy.


(rp,prvnizpravy.cz,times,foto:arch.)