Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Afghánské kmenové zákony jsou zpět

Afghánské kmenové zákony jsou zpět

Pokud afghánská vláda byla a je důkladně zkorumpovaná, tak soudnictví Talibanu je jasné, brutální a nemilosrdné.

Ilustrační foto
18. července 2021 - 07:19

Policisté a vojáci, kteří neutekli nebo včas nepřešli na stranu Talibanu  jsou sťati, ženy jsou bičovány na veřejnosti, školy jsou vyhozeny do vzduchu. Šaría vládne podle archaických zákonů paštunských válečných kmenů.

Čím delší byla okupace Afghánistánu, tak je to pro většinové kmeny Když byly plány aliance na stažení jasné, Paštunové nechtěli pro Američany a Západ příměří zachraňující obličej. Přešli do útoku, protože jednou z jejich základních etik je nemilosrdná pomsta.

Afghánský způsob vedení války byl a je docela jednoduchý. Kmeny se spojí s pravděpodobným vítězem včas: aby se ochránily před jeho pomstou a zajistily část válečné kořisti. Po definitivním stažení posledních amerických, britských a tureckých vojsk na konci srpna, které již oznámil Donald Trump a potvrdil Joe Biden, je Taliban vítězem. Navzdory všem mírotvůrcům se kdysi uklidněná část provincií zhroutila jako domeček z karet. Protože čím rychlejší bude Západ „utíkat“  tím více vojenského vybavení a dalších užitečných věcí bude vyrabováno.


Co zůstává?

Po 40 letech války, 70 procent negramotných, bez elektřiny v zemi a její kmenové organizace se staletými spory. Bez účinného právního systému fungovala státní správa pouze na principu bakšišu, a to i přes všechny drahé zahraniční poradce od prezidenta až po vesnického policistu.

NATO, včetně Německa, kladlo velký důraz na výcvik a vybavení armády a policie. Cílem bylo 300 000 afghánských vojáků a 82 000 policistů. Dnes většina z nich místo boje dezertovala.

Odchodu NATO budou pravděpodobně truchlit pouze dvě země: Rusko a Čína mají nyní na svém středoasijském dvorku zásadní bezpečnostní a drogový problém, který jim dosud blokovali vojáci NATO a západní daňoví poplatníci

(rp,prvnizpravy.cz,jungefreiheit,foto:arch.)