Svátek má: Hanuš

Byznys

Velikost textu:

Proočkovanost lidí bez domova je srovnatelná s většinovou populací

Proočkovanost lidí bez domova je srovnatelná s většinovou populací

Armáda spásy uskutečnila kvantitativní jednorázovou výzkumnou sondu ve svých největších nízkoprahových denních centrech (NDC) a noclehárnách, tedy v Praze, Brně a Ostravě.

Ilustrační foto
6. prosince 2021 - 09:45

Cílem průzkumu bylo zjistit, jak jsou na tom osoby bez domova ohledně očkování, prodělaného onemocnění a pravidelného testování na covid-19. Jednalo se o anonymní dotazování klientů při příchodu do služby prostřednictvím dotazníkového šetření. Respondentem byl každý klient, který v daném dnu využil sociální službu NDC a noclehárnu.

Z průzkumu jednoznačně vyplynulo, že lidé bez domova nejsou pro společnost hrozbou, jelikož procento proočkovanosti lidí bez domova není významně nižší než u většinové populace v České republice. Počet klientů s ukončeným očkováním se pohybuje v průměru okolo 40 %. Ve městech, které se očkování sami aktivně věnovali, je proočkovanost ještě vyšší, cca 50 %,“ říká Jan František Krupa, národní ředitel sociálních služeb Armády spásy a dodává: „Vyšší proočkovanost máme v našich službách například v Ostravě, zejména na NDC, kde se bavíme o 60 %. To je důsledkem činnosti Ordinace pro chudé, kterou provozuje Armáda spásy ve stejném objektu, kde se nachází sociální služby. Výsledky naší sondy zcela dokládají, že se minimálně u velkých center vyplatí mít ordinaci.“

Klienti služeb Armády spásy se také pravidelně testují, v průměru pravidelným testováním prochází 50 % z nich. V některých městech, zejména v těch, kde je proočkovanost nižší, se jedná o bezmála 90 % uživatelů. Procento klientů, kteří v posledních 6 měsících prodělali onemocnění covid-19 se nijak výrazně neliší od většinové populace, jedná se o zhruba 4 %.


„Naše údaje přesvědčivě dokládají, že osoby bez přístřeší o své zdraví pečují a podstupují preventivní kroky (očkování, pravidelné testování) jako většinová populace. Výsledky z Ostravy dokazují, že pokud lidé bez domova mají jednoduchý přístup k očkování, míra proočkovanosti je srovnatelná s celkovou populací. Srovnatelná je i ochota nechat se očkovat a dodržovat ostatní opatření. Stejně tak porozumění naléhavosti situace je stejné jako u ostatní populace. Lidé bez domova nejsou skupinou, která by záměrně ignorovala nebo narušovala boj s epidemií,“ popisuje Jaroslav Vejmola, vedoucí oddělení rozvoje a kvality Armády spásy.

Armáda spásy dlouhodobě podporuje a implementuje kroky i nad rámec vládních opatření s cílem snížit riziko přenosu na cílovou skupinu, v rámci ní i z ní směrem ven. Vzhledem k obecně ztíženému přístupu sociálně vyloučených osob ke zdravotní péči usiluje Armáda spásy o co nejnižší výskyt onemocnění covid-19.

(rp,prvnizpravy.cz,terezamelisova,foto:arch.)Koalice SPOLU podpořila tři kandidáty na post prezidenta republiky. Koho byste podpořili vy?

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
548
ČEZ
904.5
ERSTE GROUP BANK A
589.4
KOFOLA CS
244
KOMERČNÍ BANKA
683
MONETA MONEY BANK
72
PHILIP MORRIS ČR A
16600
PHOTON ENERGY
57.2
PILULKA LÉKÁRNY
770
VIG
533