Svátek má: Berta

Regiony

Velikost textu:

Europoslanec bojuje za udržení vzácných krokodýlů v Česku

Europoslanec bojuje za udržení vzácných krokodýlů v Česku

Europoslanec Tomáš Zdechovský napsal dopis řediteli dvorského Safari Parku panu Rabasovi, aby zvážil další možnosti ohledně přesunu dvou vzácných tomistom úzkohlavých do zoologické zahrady v Lodži v Polsku.

Europoslanec Tomáš Zdechovský
25. července 2021 - 08:00

Dvůr Králové nad Labem - Vedení Safari Parku Dvůr Králové plánuje na podzim přesunout tomistomy úzkohlavé do zoologické zahrady v Lodži v Polsku. Důvodem jsou nevyhovující podmínky pro rozmnožování těchto vzácných krokodýlů. Odborníci a kritici ale namítají, že by dlouhou cestu nemuseli přežít. Proti záměru přesunout oba krokodýli vystoupil i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který ve středu odeslal dopis řediteli dvorské zoo Přemyslu Rabasovi.

„V dopise jsem požádal pana ředitele o zvážení dalších možností, které by napomohly k tomu, aby se oba krokodýli nemuseli stěhovat. Lidé je mají rádi a jejich přesun by mohl dopadnout tragicky,“ uvedl europoslanec Zdechovský s tím, že stovky lidí podepsaly petici proti přemístění obou plazů.

Samice Penelopa se samcem Krakenem žijí v Safari Parku Dvůr Králové přes třicet let a patří mezi nejoblíbenější zvířata návštěvníků. Pětimetrový a téměř 400 kilogramů vážící Kraken je ikonou zdejší zoo a zároveň nejdelším krokodýlem chovaným u nás, jeho přesunem by Česká republika o tento primát přišla.

Dvorský zoolog Michal Podhrázký připustil, že přesun krokodýlů nad čtyři metry délky je extrémně riskantní. Zvířata jsou vystavena obrovskému stresu a mohou si způsobit zranění. Čím větší je krokodýl, tím větší je také riziko.„Rozumím záměru, přesunout tyto vzácné tomistomy do prostředí, které je vhodnější pro jejich rozmnožování. K tomu ale vůbec nemusí dojít, pokud by Kraken nepřežil náročný převoz. A to by nikdo nechtěl, “ dodal Zdechovský.

Dvojici oblíbenců chystá vedení zoo nahradit párem vzácných krokodýlů štítnatých, který má dorazit do dvorské zoo ze španělské Valencie.

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Adam Baštinec, tiskový mluvčí europoslance Zdechovského.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch.t.zdechovský)