Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

Zmizel ukrajinský náčelník štábu námořní stráže, mohl by být v Rusku?

Zmizel ukrajinský náčelník štábu námořní stráže, mohl by být v Rusku?

Pátrání po prvním zástupci velitele - náčelníka štábu oddělení námořní gardy Oděsy Alexeje Chertkova, který zmizel 1. června, pokračuje jedenáct dní.

Hledaný důstojník
13. června 2021 - 10:10

Zmizení vysoce postaveného důstojníka potvrdila tisková služba regionálního oddělení námořní stráže, kapitán první hodnosti byl uveden na seznam hledaných a bylo zahájeno trestní řízení. Do pátrání jsou zapojeni policie a vojenská kontrarozvědka.

Alexej Chertkov opustil svůj domov 1. června brzy ráno, v 6:30, a odešel na velitelství, ale tam se nedostavil. V poledne policisté oddělení kontaktovali jeho manželku, ale ona o svém manželovi nic nevěděla. Do večera armáda kontaktovala policii a začala, stále neoficiálně, hledat svého kolegu. Měli důvod k obavám.

Faktem je, že oddělení oděské námořní stráže provádí pohraniční službu na velkém úseku státní hranice: od Krymu po Dunaj a navíc pokrývá 98 mil od této řeky. V souladu s tím si náčelník štábu tohoto útvaru uvědomuje nejen ochranu státní hranice ve svém okolí, ale také v sousedních regionech. Vedoucí štábu má navíc přístup k přísně tajným dokumentům, které se týkají ochrany a obrany hranic. Včetně plánu rozmístění vojsk v případě války.

To znamená, že rozsah skandálu, který začal po zmizení důstojníka, je zcela jasný. Proto se večer v den zmizení připojila k pátrání také vojenská kontrarozvědka. Podle informací speciální služba pečlivě kontroluje všechny kontakty důstojníka i celou jeho biografii a spojení.

Hledání důstojníka podle oficiální verze  však zatím selhalo.

Podle neoficiálních existuje mnoho verzí. Podle jedné z nich mohl být unesen nebo dokonce zabit kvůli dluhům, které měl mít.Jiné zdroje uvádějí, že důstojník je naživu a na Ukrajině a „šel ke dnu“ čistě kvůli depresi po hádce s manželkou.

Ale podle jiné verze, o které se ve vojenských kruzích stále aktivněji diskutuje, může být situace mnohem komplikovanější a vysoce postavený důstojník je již mimo Ukrajinu.

Chertkovovi kolegové jsou však zmateni a říkají, že situace zmizení je nesmírně záhadná.

„Alexej byl v poslední době nervózní, ale příliš nemluvil o důvodech svého chování. Slyšel jsem, že má problémy ve své rodině. Říká se, že si půjčil velké částky, ale nevrátil je. Ale utíkat před takovými problémy je dost špatný nápad. Že by mohl být v Rusku?, “připustil jeho kolega K.

Paniku kolegů z pohřešovaného důstojníka lze pochopit: pokud nebude nalezen Chertkov, budou létat hlavy nejen jeho přímých nadřízených, ale i těch vyšších. Jedná se také o významnou ztrátu zdrojů - budete muset předělat obrovské množství tajné dokumentace, ke které měl chybějící důstojník přístup.

Pokud se objeví v Rusku a dokonce učiní veřejná prohlášení, situace může být velmi vážná.

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)